Sekret zdrowia i piękna – poznaj budowę skóry
Skóra jest jednym z największych narządów ciała. Jej powierzchnia u dorosłego człowieka może wynieść od 1,6 do 2,0 m2. Konstrukcja skóry jest warstwowa, dzięki czemu spełnia ona szereg istotnych funkcji fizjologicznych w organizmie. Budowa i funkcje skóry – dowiedz się, jak zbudowana jest skóra i w jaki sposób chroni nasz organizm.
Co to jest skóra?
Na początek spróbujmy sobie powiedzieć, czym właściwie jest skóra. To zewnętrzna powłoka ciała kręgowców cechująca się złożoną budową i wielorakimi funkcjami. Powierzchnia skóry wynosi do 2,0 m2, natomiast grubość w zależności od lokalizacji nawet do 5 mm.
Budowa anatomiczna skóry
Z anatomicznego punktu widzenia budowa skóry człowieka jest złożona. Składa się z trzech podstawowych warstw: skóry właściwej, tkanki podskórnej i naskórka. Obejmuje ponadto przydatki, czyli gruczoły potowe i łojowe oraz włosy i paznokcie, a także naczynia krwionośne i limfatyczne oraz zakończenia nerwowe. Jak wygląda anatomia budowy skóry w przypadku poszczególnych jej warstw?
Naskórek
To zewnętrzna warstwa skóry i zarazem jej najbardziej rozbudowany element. Jej głównym zadaniem jest ochrona. Zawiera substancję zwaną melaniną, czyli barwnik, która nadaje skórze i włosom koloryt. W wewnętrznej budowie anatomicznej wyróżnić można pięć warstw naskórka: rogową podzieloną na zbitą i rogowaciejącą, jasną, ziarnistą, kolczystą i podstawną.
Skóra właściwa
Stanowi środkową warstwę skóry. Jest niezwykle wytrzymała i bardzo sprężysta. Zbudowana w dużej mierze z tkanki łącznej zaopatrzonej w receptory, gruczoły potowe, naczynia krwionośne i nerwy, a także korzenie włosów. Za sprawą zakończeń nerwowych skóra właściwa umożliwia odbieranie bodźców zewnętrznych takich jak ból czy ucisk. Zbudowana jest z dwóch warstw: brodawkowatej połączonej z naskórkiem oraz siatkowatej, przylegającej do tkanki podskórnej.
Tkanka podskórna
Składa się z dwóch tkanek: tłuszczowej oraz łącznej. Odgrywa ważną rolę w procesie termoregulacji. Tkanka podskórna nie jest jednak klasyfikowana jako część skóry. Ma jedynie z nią pewien związek.
Funkcje skóry
Skóra przede wszystkim chroni narządy wewnętrzne przed szkodliwym wpływem czynników środowiska. Zabezpiecza organizm przed drobnoustrojami, substancjami chemicznymi, urazami czy oparzeniami. Dodatkowo zachowuje równowagę między organizmem a otoczeniem.
Wśród najważniejszych funkcji pełnionych przez ludzką skórę wymienia się m.in.:
- udział w produkcji melaniny,
- wpływ na produkcję witaminy D3,
- udział w regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej, tłuszczowej i witaminowej,
- odbieranie bodźców,
- rozpoznawanie i klasyfikacja alergenów,
- zdolność do zwalczania patogenów,
- udział w procesie termoregulacji,
- zwiększenie wchłanialności niektórych substancji.
Jak widać budowa skóry człowieka jest dość skomplikowana. Ze względu na funkcje, jakie pełni w organizmie człowieka, utrzymanie skóry w dobrej kondycji jest niezwykle istotne. Wspierać ją możemy przede wszystkim stosując dobrej jakości kosmetyki na bazie cennych substancji aktywnych pochodzenia naturalnego. O skórę pomogą zadbać wegańskie produkty od warszawskiej manufaktury Manu Natu dostępne na manunatu.pl. Szczególnie polecane są tutaj naturalne kremy i naturalne serum.